8 Topmusea in de regio Utrecht waar je makkelijk komt met het ov (of gewoon op de fiets)!
Utrecht is een regio vol musea. Of je nu helemaal wild wordt van een bijzondere kunststijl, of samen met de kids de oude treinen wil bewonderen: Utrecht heeft het allemaal!
Van het Volksbuurtmuseum tot het Mondriaanhuis; de musea in en rondom Utrecht zijn gewoon met het openbaar vervoer (of lekker met de fiets) te bezoeken en bewonderen. Alleen of met zijn tweetjes, met, of zonder de kleintjes. We hebben de meest bijzondere musea in de omgeving voor je op een rijtje gezet. Hoef je alleen nog maar te kiezen!
TIP: Met de museumkaart krijg je toegang tot meer dan 400 musea, kun je inspiratie opdoen voor je museumbezoek en natuurlijk een mooie korting (soms tot wel 50%) ontvangen op je toegangskaartjes. Ideaal voor de echte musea liefhebbers!
1. Het spoorwegmuseum
Het spoorwegmuseum is niet alleen leuk voor de volwassenen, maar ook voor de jongere gezinsleden. Op loopafstand van de binnenstad vind je hier een geweldig grote collectie van historische treinen; in een prachtig pand. Je kunt verschillende tentoonstellingen bewonderen met allerlei leuke, interactieve thema’s. Zo kun je een mijnlift terug in de tijd nemen en zien hoe de tijden waren toen de stoommachine nog uitgevonden moest worden. Of wat dacht je van een kleine theatervoorstelling in ‘Droomreizen’, waarin je de hoogtijdagen van de internationale treinen in 1900 zoals de Orient Express kunt bewonderen?
TIP: De Albert Heijn heeft een leuke actie waarmee je het tweede kaartje voor het spoorwegmuseum gratis krijgt.
- Boeken of gewoon bezoeken?
Vanuit de oude loketten en wachtkamers voor de 1e en 2e klas kun je jouw toegangskaartje tot het museum kopen. De kaartjes voor volwassenen kosten €17,50 en kinderen t/m 3 jaar mogen gratis mee. Je kunt je kaartjes ook online bestellen. - Hoe kom je er?
Je kunt vanaf Utrecht Centraal een pendeltrein pakken die je in 20 minuutjes naar het Spoorwegmuseum brengt. Een hartstikke leuk ritje om met de kinderen te maken. Heb je lekkere wandelschoenen aan? Dan ben je er ook in een kleine 20 minuutjes naar toe gewandeld (of in een kleine 10 minuutjes gefietst met één van de vele ov-fietsen)! - Ook belangrijk:
Het Spoorwegmuseum is iedere dag behalve maandag van 10.00 tot 17.00 open. In de schoolvakanties kun je het museum ook op maandagen bezoeken.
2. Het Nederlands Volksbuurtmuseum
Tijd voor een kijkje in de Utrechtse geschiedenis. Het Nederlands Volksbuurtmuseum laat het leven van de ‘gewone man’ in de historische Nederlandse volksbuurten (zoals Wijk C bijvoorbeeld) in de 19e en 20e eeuw zien. Een uniek museum waar je tot wel 200 jaar terug door de geschiedenis kunt lopen. Nog leuker is het feit dat dit museum leuke interactieve elementen heeft. Zo ervaar je in de interactieve steeg hoe het was om rond 1920 te leven, en kun je op een andere plek de multimediale animaties bewonderen.
- Boeken nog gewoon bezoeken?
De toegangsprijzen tot het Nederlands Volksbuurtmuseum zijn €5 voor volwassenen, en gratis voor kinderen t/m 12 jaar. Je kunt je tickets op locatie kopen. - Hoe kom je er?
Vanaf Utrecht Centraal hoef je maar 7 minuutjes te wandelen om bij de Waterstraat aan te komen. Ideaal dus! Ga je liever met de fiets? Dan pak je gewoon een deelfiets zoals een OV-fiets of één van de vele Donkey Republic fietsen die door de stad heen geparkeerd staan. - Ook belangrijk:
Het Nederlands Volksbuurtmuseum is dinsdag t/m vrijdag en zondag van 11.00 tot 17.00 geopend. Op de eerste zaterdag van de maand kun je voor maar €7,50 meelopen met een interessante stadswandeling!
3. Het Musiom
Aan het randje van het centrum van Amersfoort kun je het Musiom vinden: een geweldig museum met een grote diversiteit aan hedendaagse kunst. Naast de standaard exposities worden er ook ieder jaar drie nieuwe thema-exposities georganiseerd. Een geweldig museum of jezelf een dagje in de hedendaagse kunst onder te dompelen.
- Boeken of gewoon bezoeken
De toegangsprijzen tot het Musiom zijn €8,00 voor volwassenen, en gratis voor kinderen en jongeren t/m 18 jaar. Je kunt je tickets op locatie kopen. - Hoe kom je er?
Je kunt je weg naar het Musiom zonder problemen met het openbaar vervoer verzetten: vanaf Utrecht centraal pak je de intercity naar Amersfoort, om vervolgens een kwartiertje te wandelen of één van de vele bussen naar locatie te pakken. Er wordt gewerkt aan snelfietsroutes in regio Utrecht waarmee je veilig, comfortabel en snel naar Amersfoort kunt fietsen. Deze routes kun je nu natuurlijk al nemen! - Ook belangrijk:
Het Musiom is op vrijdag t/m zondag van 12.00 tot 17.00 geopend. Naast het museum zelf kun je er ook heerlijk wandelen in de beeldentuin.
4. Het Centraal Museum
Tijdens je bezoek aan het Centraal Museum kun je van alles bewonderen. Niet alleen is het Centraal Museum het oudste museum van Nederland (het bestaat sinds 1838), je vindt er ook een verzameling van kunst, geschiedenis, mode en toegepaste kunst. Van Rietveld tot Dick Bruna en van Viktor & Rolf tot het eeuwenoude Utrechtse schip. Het museum is gevestigd in een Middeleeuws klooster en naast de prachtige gebouwen kun je er ook heerlijk door de grote binnentuin wandelen.
TIP: Daarnaast zijn er deze zomer leuke gratis zomerworkshops voor kinderen.
- Boeken of gewoon bezoeken?
De toegangsprijzen tot het Centraal Museum zijn €14,00 voor volwassenen en entree is gratis voor kinderen t/m 12 jaar. Je kunt je tickets op locatie, maar ook online kopen. - Hoe kom je er?
Je kunt vanaf Utrecht Centraal in een kleine 20 minuutjes naar de Agnietenstraat wandelen. Geen zin in een wandeling? Dan kun je een ov-fiets pakken (gratis met ov-kaart!) of ben je er in een kwartiertje met het openbaar vervoer. Bus 2 rijdt er iedere 15 minuten langs! - Ook belangrijk:
Het Centraal Museum Utrecht is dinsdag t/m zondag van 11.00 tot 17.00 geopend, en op maandagen gesloten. Elke eerste donderdag van de maand kun je het Centraal Museum tot 21.00 ‘s avonds bezoeken.
5. Het Mondriaanhuis
Het Mondriaanhuis in Amersfoort is het geboortehuis van Piet Mondriaan; en leuk voor jong en oud. Het museum bevindt zich in de binnenstad van Amersfoort, en biedt een podium aan kunstenaars die in dezelfde lijn als Piet Mondriaan zijn verdergegaan. Niet alleen kun je er allerlei prachtige kunstwerken én het leven van Piet Mondriaan bewonderen, er zijn ook allerlei interactieve tentoonstellingen en leuke activiteiten voor de kleintjes. Van het schilderen van een eigen Mondriaan tot het bouwen van een kunstwerk met legoblokken.
- Boeken of gewoon bezoeken?
Je kunt je entreekaartjes voor het Mondriaanhuis op locatie betalen (kaartjes kosten €12,50 voor volwassenen en zijn gratis voor kinderen t/m 5 jaar) of online bestellen. - Hoe kom je er?
Je kunt je weg naar het Musiom zonder problemen met het openbaar vervoer verzetten: vanaf Utrecht centraal pak je de intercity naar Amersfoort, om vervolgens een kwartiertje te wandelen of één van de vele bussen naar locatie te pakken. Er wordt gewerkt aan snelfietsroutes in regio Utrecht waarmee je veilig, comfortabel en snel naar Amersfoort kunt fietsen. Deze routes kun je nu natuurlijk al nemen! - Ook belangrijk:
Het Rietveld Mondriaanhuis is iedere dinsdag t/m zondag van 11.00 tot 17.00 geopend, en op maandagen gesloten. Tijdens schoolvakanties in regio Midden Nederland kun je het Mondriaanhuis wel op maandagen bezoeken.
6. Het Rietveld Schröderhuis
Je hebt vast al wel eens van het Rietveld Schröderhuis gehoord; het architectonische hoogtepunt van de kunststroming ‘De Stijl’. In 1924 ontwierp Utrechtse architect Gerrit Rietveld dit prachtige huis in opdracht van de weduwe Truus Schröder. Dit huis is werkelijk waar een must-see wanneer je in Utrecht bent. De vloeiende overgangen tussen binnen en buiten en het gebruik van de kenmerkende primaire kleuren (rood, blauw en geel) maken het zeker een bezoekje waard! Ook de bekende meubelstukken van Rietveld (zoals bijvoorbeeld de zigzagstoel en de beroemde rood-blauwe stoel) kun je hier bewonderen.
- Boeken of gewoon bezoeken?
De ruimte in het Rietveld Schröderhuis is beperkt, en dit maakt vooraf boeken noodzakelijk. Je kunt je tickets online aanschaffen. - Hoe kom je er?
Met een kleine 40 minuutjes wandelen vanaf Utrecht Centraal ben je al bij het Rietveld Schröderhuis (een fijne wandeling!). Ben je de wandelschoenen vergeten? Dan kun je een ov-fiets pakken (3,85 euro voor de eerste 24 uur met een ov-kaart) of kom je er ook makkelijk met het openbaar vervoer. Zowel bus 8 als bus 12 rijden met grote regelmaat richting het huis. - Ook belangrijk:
Het Rietveld Schröderhuis is helaas niet toegankelijk voor rolstoelen en kinderwagens.
7. Het Nationaal Militair Museum
Je vindt het NNM (Nationaal Militair Museum) in het mooie Soest en kunt hier iedere maandag t/m zondag de wereld van de krijgsmacht ontdekken. Je vindt het arsenaal in een geweldig mooie, heuvelachtige omgeving, en bewondert hier allerlei exposities, tentoonstellingen en kunt aan allerlei interessante (en veelal interactieve) activiteiten deelnemen; een escape room bijvoorbeeld. Leuk voor jong en oud!
- Boeken of gewoon bezoeken?
Je kunt je tickets op locatie kopen, maar ook gewoon online aanschaffen. De entree is €15,00 voor volwassenen, en kinderen t/m 3 jaar mogen gratis mee. - Hoe kom je er?
Het NMM ligt aan de snelfietsroute Utrecht-Amersfoort, en kan dus gewoon lekker met de fiets bezocht worden. Reis je liever met het ov? Dan vertrekken er verschillende bussen en natuurlijk de intercity vanaf Utrecht Centraal. - Ook belangrijk:
Het NMM organiseert allerlei indrukwekkende evenementen die geweldig zijn voor jong en oud. Zo bezoek je 24 en 25 augustus bijvoorbeeld het Soesterberg Zomeroffensief.
8. Paleis Soestdijk
Het voormalig bewoonde paleis Soestdijk is nu dé locatie voor evenementen, tentoonstellingen en gezellige dagjes uit. De geweldige paleistuinen en het romantische decor maken het een unieke Nederlandse locatie om te bezoeken. Maak kennis met de Nederlandse historie met behulp van een multimediatour terwijl de kinderen genieten van een leuke, leerzame speurtocht. Plezier voor jong en oud!
- Boeken of gewoon bezoeken?
Je kunt je tickets op locatie kopen, maar ook gewoon online aanschaffen. De entree is €13,50 voor volwassenen, en kinderen t/m 3 jaar mogen gratis mee. - Hoe kom je er?
Paleis Soestdijk kan gewoon lekker met de fiets bezocht worden via één van de toekomstige snelfietsroutes in regio Utrecht. Maar ook met het ov kun je er makkelijk komen. Bussen vanuit allerlei locaties (station Utrecht, Amersfoort, Hilversum enz.) brengen je binnen een kleine 20 minuutjes naar Paleis Soestdijk. - Ook belangrijk:
Paleis Soestdijk is vrijdag t/m zondag van 11.00 tot 17.00 geopend. Het park blijft daarentegen tot 17.30 open. Tussen 16 juli en 1 september worden er ook speciale gezin rondleidingen aangeboden.